Czeskie meble - znani projektanci z Czechosłowacji

Nie lubilibyśmy ich tak bardzo, gdyby nie wyobraźnia i pomysłowość ich twórców. To, co wyróżnia czeskie meble vintage, to właśnie niebanalny design, który zrodził się w głowach projektantów tworzących w ówczesnej Czechosłowacji. Jakie nazwiska są najbardziej znane wśród projektantów mebli z lat 30. czy też 50. i 60.? Komu zawdzięczamy jedyne w swoim rodzaju komody, krzesła czy fotele?

Jendrich Halabala

To on należy do czołowych projektantów mebli z Czechosłowacji z lat 50. i 60. Do dziś z resztą największą popularnością cieszą się stworzone przez niego fotele, takie jak chociażby kultowy fotel koktajlowy. Mebli zaprojektowanych przez Jendricha Halabalę jest jednak zdecydowanie więcej, ponieważ był on aż do 1955 roku głównym projektantem Fabryki Mebli UP.

Jan Vaněk

Kolejnym znakomitym twórcą, który swoim kunsztem dorównywał Jendrichowi Halabali jest właśnie Jan Vaněk, który tworzył m.in. dla UP Zavodny. Jego dorobek to przede wszystkim wygodne fotele wypoczynkowe z ramą z giętego drewna.

Robert Slezák

To kolejne nazwisko znane wszystkim miłośnikom wyposażenia vintage. Robert Slezák swoje najlepsze projekty stworzył w latach 30. Jego fotele oraz lampy podłogowe ze stolikiem to kwintesencja stylu panującego wtedy w Czechosłowacji.

Jiří Jiroutek

Projektant ten to prawdziwa ikona designu typowego dla Czechosłowacji w latach 60. Stworzył on szereg unikatowych stołów oraz komód w stylu brukselskim, które po dziś dzień zachwycają swoim wzornictwem oraz funkcjonalnością. Jest twórcą m.in. modułowych kredensów U-450 inspirowanych wystawą Expo ‘58, która odbywała się właśnie w Brukseli. Warto wiedzieć ponadto, że zamiast dla krajowych zakładów produkcyjnych, tworzył on głównie dla Interier Praha.

Hynek Gottwald

Innym godnym uwagi i zapamiętania czechosłowackim twórcą był właśnie Hynek Gottwald, który stworzył wiele pięknych krzeseł oraz sof w stylu art deco. Dzięki swoim pomysłom rozwinął własną cenioną na rynku wytwórnię.

A Ty, czyje projekty cenisz sobie najbardziej? Czyjego projektu meble vintage odnalazłyby się w Twoim salonie?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl